Dnes vám chceme představit naši milou a významnou klientku univ. prof. Evu Blahovou

Od roku 2014 poskytuje záštitu Festivalu Janáček a Luhačovice slovenská profesorka operního zpěvu paní Eva Blahová. Letošní 27. ročník festivalu, probíhá od 16. do 21.7.2018 .

Prof. Eva Blahová patří k významným osobnostem slovenské hudební scény. Kromě vlastní kariéry mezzosopranistky se věnuje také pedagogické činnosti. Na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě strávila více než tři desetiletí, učila však i v cizině, například v Norské královské opeře, vedla také řadu mistrovských kurzů – Wiener Musikseminar, Holland Music Sessions či kurzy v USA a Kanadě, v Petrohradu, Poznani nebo ve finském Turku. K jejím žákům patří například Magdalena Kožená, Gustáv Beláček či Peter Berger. Eva Blahová je také členkou porot různých mezinárodních soutěží a uměleckých rad festivalů včetně Pražského jara.

Otcem Prof. Evy Blahové byl slovenský tenorista Janko Blaho (1901-1981), který se ve svých pětadvaceti letech stal prvním profesionálním slovenským sólistou Slovenského národního divadla v Bratislavě. Jejím dědečkem byl MUDr. Pavol Blaho (1867 – 1927), který byl významným slovenským politikem, národním buditelem a iniciátorem československých setkání na Slovenské búdě v Luhačovicích, kde působil jako lékař. Svou letní praxi v lázních zahájil v roce 1903 a zůstal do roku 1918. Jeho dobrými luhačovickými přáteli se stali A. a V. Mrštíkovi, L. Janáček, J. Mahen, F. a J. Uprkovi, A. Heyduk nebo A. Jirásek.

Pátek 20.7.2018 v 15:00 se uskuteční v lázeňském divadle beseda s Prof. Evou Blahovou na téma:
Rodina Blahova a Luhačovice /Vzpomínka na lázeňského lékaře a iniciátora setkávání se Čechů a Slováků v Luhačovicích MUDr. Pavla Blaha, slavného slovenského tenoristu Janka Blaha a životní příběh a souznění s luhačovickými lázněmi Prof. Evy Blahové/.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *