fbpx
Image module
Image module

Kontaktujte nás

  • info@modalondon.cz
  • +420 608 912 554
  • www.modalondon.cz

© 2020 Monika Žálková – MODA LONDON by Monika

Image module

Světoznámá továrna na klobouky

Tonak

TONAK (zkratka ze slov TOvárna NA Klobouky) je světoznámá továrna na klobouky v Novém Jičíně, kterou založil Jan Nepomuk Hückel již v roce 1799. Výrobky svou kvalitou brzy pronikly na rakouské, ale i na další zahraniční trhy.

Koncem války většina rodiny Hückelových odcestovala do Německa a Rakouska a 6. května 1945 převzal správu firmy komisař Otto Grosman. Následným znárodněním a sloučením několika kloboučnických továren v Novém Jičíně vznikla firma TONAK, národní podnik, po roce 1989 akciová společnost, která úspěšně rozvíjí kloboučnickou tradici města Nový Jičín dodnes.

V současnosti TONAK patří k největším a nejvýznamnějším světovým výrobcům pokrývek hlavy. Výrobní činnost závodu je zaměřena na výrobu vlněných a srstěných plstěných polotovarů a klobouků většinou z králičí srsti.

A jak se takový klobouk z králíka dělá? Králičí chlupy se vytřídí a pak se na kloboučnickém stroji vyrábí polotovar – otáčí se tam děrovaný zvon ve tvaru šišáku, zespoda se odsává vzduch a shora se k němu přisávají chlupy. Vrstvy se smáčí vodou, aby k sobě přilnuly. Pak se polotovar opatrně ze zvonu sejme a plstí se. Na chlupy se působí teplem, tlakem, mírně alkalickým prostředím, a ty se do sebe zapletou – zaplstí.

Předchozí značka

Následující značka